Chromebook to słowo, które coraz częściej pojawia się w świecie edukacji. Pod tym zagadkowym pojęciem kryje się nowoczesny sprzęt, który umożliwia wdrożenie nowego standardu nauczania. To szansa na zaimplementowanie nowych technologii w placówkach. Zarówno edukacja uczniów, jak i codzienna praca nauczycieli, zyskują nowy wymiar i jeszcze bardziej wpasowują się w standardy XXI wieku.

Chromebook przyszłością edukacji. Dlaczego?

Chromebook – co to takiego?

Czym jest chromebook? Co kryje się pod tym enigmatycznym terminem? Definicja tego urządzenia sprowadza się do krótkiego powiedzenia, które najlepiej oddaje jego charakter:

Każdy chromebook jest laptopem, ale nie każdy laptop jest chromebookiem.

Chromebooki to specjalna kategoria laptopów, które mają szerszą funkcjonalność i są oparte na systemie operacyjnym od firmy Google. Do tej pory większość laptopów pracowała na środowisku Windows, który przyzwyczaił użytkowników do tego, że pliki zapisywane są na nośniku fizycznym. To rozwiązanie miało swoje ograniczenia, ponieważ w przypadku uszkodzenia nośnika, odzyskanie danych bywało utrudnione, a czasami nawet niemożliwe. Windows oferuje co prawda możliwość pracy w wirtualnej przestrzeni, ale nie w tak szerokim zakresie, w jakim zrobiło to Google. Dodatkowo dochodzi jeszcze kwestia przyzwyczajeń nauczycieli i uczniów, którzy w dużej mierze przywykli do pracy na plikach lokalnych. Chromebooki zaoferowały na rynku edukacji zupełnie nową jakość. Stanowią szansę na zmianę tych przyzwyczajeń, wprowadzając rozwiązania nowocześniejsze i bardziej pasujące do obecnych czasów. A to wszystko dzięki systemowi Chrome OS.

Czym jest Chrome OS?

Chrome OS to system operacyjny, który zastąpił znanego powszechnie Windowsa. Za jego sprawą uległa również zmianie specyfika pracy na laptopach. Cała aktywność na plikach i aplikacjach odbywa się w chmurze. Programy, multimedia i dokumenty zapisywane są nie w pamięci urządzenia, na dysku twardym komputera, a w wirtualnej przestrzeni. Dzięki temu edycja i zapis wprowadzanych zmian odbywa się w czasie rzeczywistym i jest od razu widoczna dla każdego użytkownika. Co więcej, dostęp do plików możliwy jest dla każdego z dowolnego miejsca na świecie. W przypadku uszkodzenia urządzenia z dokumentami nic się nie dzieje, bo pliki są bezpieczne i dostępne w chmurze, więc można kontynuować pracę z nimi na innym chromebooku.

Czy warto kupić chromebook do nauczania zdalnego?

Co więcej, nauczyciele i uczniowie zyskują dostęp do usługi Google Classroom, gdzie możliwe jest wirtualne nauczanie, w którym uczniowie rozwiązują zadania, są oceniani przez nauczyciela, a także mogą się z nim komunikować. Ponadto nauczyciel dostaje do rąk narzędzie sprawdzające pracę pod kątem plagiatu, co znacząco ułatwia mu weryfikację źródeł, z których uczniowie korzystali podczas pisania prac pisemnych. Inną zaletą chromebooków, którą docenisz, jako nauczyciel, jest tworzenie zadań, planów lekcji i prac domowych dla wielu klas jednym kliknięciem myszki. Dzięki temu rozwiązaniu poświęcisz mniej czasu na przygotowanie do zajęć.

Chromebooki już od 6 lat towarzyszą nauczycielom z całego świata w trakcie nauczania stacjonarnego. Oparcie systemu pracy na komputerze o pliki w chmurze sprawia, że chromebook to urządzenie stworzone także do pracy zdalnej! Zawiera narzędzia i rozwiązania, które pozwalają na komunikację użytkowników znajdujących się w różnych miejscach w tym samym czasie, jak np. Google Meet (do transmisji wideo), Google Chat (do prowadzenia konwersacji w czasie rzeczywistym), czy Gmail (wymiana korespondencji mailowej).

Chromebook Acer, a może inny? Jaki chromebook wybrać?

Tak naprawdę nie ma znaczenia, czy Twoim wyborem stanie się Chromebook Acer, czy urządzenie innej marki, jeśli Twoje środowisko robocze jest stałe (nauczasz w formie zdalnej z domu lub z klasy). Wszystkie urządzenia mają zbliżone do siebie parametry, które pozwalają na płynne zarządzanie klasą i procesem nauczania. Jeśli jednak cenisz sobie zwiększony komfort pracy w zmiennych warunkach (np. uczysz zdalnie z domu i Twój komfort psychiczny poprawia się, gdy zmieniasz co jakiś czas pokój, z którego prowadzisz lekcje), to właśnie chromebook Acer Spin 512 powinien zwrócić Twoją uwagę, ponieważ umożliwia Ci większą regulację odchylenia matrycy.

Dzięki temu zwiększa się Twój komfort podczas korzystania z urządzenia. Przekręcenie ekranu o niemal 360 stopni przydaje się na przykład w trakcie sprawdzania prac uczniów, zwiększając Twoja wygodę. Dołączony do chromebooka rysik EMR pozwoli Ci na jeszcze lepszy komfort podczas tej czynności.

Co zyskujesz z pakietem Chrome Education Upgrade?

Pakiet Chrome Education Upgrade pozwala optymalnie wykorzystać możliwości chromebooka. Dzięki niemu administrator może zarządzać dostępem do plików, kontrolować uprawnienia użytkowników względem dostępu do niektórych treści internetowych i witryn, instalować oprogramowanie na wszystkich komputerach z poziomu swojego urządzenia, a także zarządzać możliwością logowania do chromebooków. Ponadto może zdalnie zarządzać flotą i aktualizacjami oraz ustawieniami zabezpieczeń. Dzięki temu, że te czynności jest w stanie wykonywać zdalnie, może zaoszczędzić dużo cennego czasu. Z poziomu szkoły można decydować, do jakich witryn i aplikacji użytkownicy mają dostęp. Na przykład można zablokować dostęp do social mediów (np. Facebook, Instagram, Twitter), by nie rozpraszały uczniów w trakcie nauki.

Ponadto ochrona urządzeń zyskała zupełnie nowy wymiar. W przypadku kradzieży chromebooka można go zdalnie wyłączyć bez możliwości ponownego uruchomienia i wymazać dane użytkownika (tryb efemeryczny). Ważne jest też to, że każdy nauczyciel zyskuje wsparcie techniczne w trybie 24/7, więc może poprosić o nie w dowolnym momencie.

Chromebooki już niedługo na stałe wpiszą się w wymiar polskiej edukacji. W przyszłości być może wyprą laptopy oparte na systemie Windows. Ich popularność, z uwagi na zastosowane w nich rozwiązania i niską cenę, stale rośnie. Chromebooki stanowią więc tanią i rozsądną alternatywę dla polskich szkół. Wnoszą wiele świeżości do procesu nauczania poprzez wykorzystywanie nowoczesnych rozwiązań. Programy takie, jak Aktywna Tablica, dają placówkom możliwość kupienia ich w ramach pozyskanych środków i przeniesienia procesu nauczania w zupełnie nowy wymiar.

Leave a Reply